top of page

ZŁODZIEJASZKI

Tytuł oryginalny: Manbiki Kazoku
Reżyseria: Hirokazu Koreeda
Produkcja: Japonia 2018
Czas trwania: 121 min
Cykl: Rekolekcje filmowe

(...) „Złodziejaszki” dotykają aktualnego problemu dzieci niechcianych i rodzin zastępczych, których powstaje na świecie coraz więcej, do tego stopnia, że nazwa „zastępcze” przestaje do nich pasować. Według Koreedy o byciu rodziną wcale nie muszą decydować więzy krwi. Rodzina to miejsce wybrane, w którym człowiek może znieść ciosy, jakie niesie życie.

Jego najnowszy film, który zachwycił w Cannes, można opowiedzieć jak bajkę: żyła sobie w Kamakurze rodzina złodziei… Żona nie jest żoną, babcia nie jest prawdziwą babcią. Tak się dobrali. Nie wytrzymywali życia w swoich rodzinach, narażeni na przemoc. Najmłodszą dziewczynkę znaleźli na ulicy – wybrała ich, tak jak koty czy psy wybierają sobie właścicieli. Babcia oddaje tej rodzinie swoją emeryturę. To nie starcza – konieczne są regularne wyprawy z dziećmi do samoobsługowego sklepu, gdzie kradną sprawnie jedzenie, a kiedy trzeba, wędki na ryby (każdemu według potrzeb).

To nie jest bezgrzeszna sielanka: jedna z córek dorabia w „peep show”, a babcia spędza godziny przy automatach gry. A jednak ich życie obok społeczeństwa jest luksusem i szczęściem. (...)

 

Tadeusz Sobolewski – GAZETA WYBORCZA 17.05.2018

ZOBACZ ZWIASTUN >>
zlodziejaszki.jpeg
bottom of page