top of page

USA 2011, 138’

Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem. Do tego z pozoru idealnego świata zaczynają jednak docierać mroczne aspekty życia takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak zaczyna swoją drogę wiodącą ku dorosłości i przekonuje się, że w miejsce sielanki i beztroski przychodzi mu zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki  będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt.    


Nagrody i fetsiwale
Cannes - Złota Palma, Oscary - 3 nominacje, Satellite Awards - Najlepsza Aktorka, Najlepszy Scenariusz, San Sebastián - FIPRESCI Award, w sumie 116 Nagród i 130 nominacji

drzewo_zycia2.jpeg

USA 2019, 173 ‘

Oparte na autentycznych wydarzeniach “Ukryte życie” opowiada historię nieznanego bohatera, Franza Jägerstättera, który uznany został za męczennika chrześcijańskiego i błogosławionego Kościoła katolickiego po tym, jak odmówił walki w szeregach nazistowskiej armii w okresie II wojny światowej. Gdy austriackiemu rolnikowi grozi kara śmierci za zdradę, przy życiu utrzymuje go tylko jego niezachwiana wiara i miłość do żony Fani i ich dzieci.

 

Nagrody i festiwale

Cannes - François Chalais Award, Nagroda Jury Ekumenicznego

ukryte_zycie.jpeg

 

USA 1998, 170’

Zrealizowana z ogromnym rozmachem, niezwykle widowiskowa adaptacja słynnej powieści Jamesa Jonesa relacjonująca losy oddziału amerykańskich żołnierzy walczących w bitwie o Guadalcanal. Gdy żądza zwycięstwa słabnie, przeradzając się w walkę o przetrwanie i opanowanie militarnego i moralnego chaosu, wszystkich żołnierzy - od wysokich rangą oficerów aż po zwykłych szeregowców - zaczynają łączyć niezwykle silne więzi emocjonalne, które niejednokrotnie decydują o ich życiu i śmierci.

Nagrody i festiwale

Berlinale - Złoty Niedźwiedź, Oscary - 7 nominacji, Satellite Awards - Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Obsada

cienka_czerwona_linia_2.jpg

USA 1973, 93’

Opowieść o zbrodni i miłości, która rozpoczyna się w Południowej Dakocie - zapyziałym miasteczku na końcu świata. Nastolatka Holly poznaje starszego od siebie buntownika Kita. Samotnie wychowujący ją ojciec nie akceptuje jednak ich związku. Konflikt między mężczyznami narasta, a jego finał okazuje tragiczny. Para rozpoczyna szaleńczą ucieczkę przez Środkowy Zachód do Badlands w Montanie, próbując po drodze uniknąć aresztowania.

 

Nagrody i festiwale

San Sebastián - Najlepszy Film, Najlepszy Aktor

badlands.jpeg
niebianskie_dni.png

USA 1978, 94’

Stany Zjednoczony, druga dekada XX wieku. Młody hutnik Bill przypadkowo zabija swojego szefa podczas bójki. Zmuszony do ucieczki z miasta wyrusza wraz ze swoją dziewczyną Abby i młodszą siostrą Lindą do Teksasu. By uniknąć niepotrzebnych plotek Bill i Abby udają rodzeństwo,. Cała trójka zostaje zatrudniona jako część dużej grupy pracowników sezonowych przez bogatego rolnika, który cierpi na tajemniczą chorobę i zdaniem lekarzy pozostał mu jedynie rok życia.

Nagrody i festiwale

Cannes - Najlepsza reżyseria, Oscary - 4 nominacje, nagroda za Najlepsze Zdjęcia, BAFTA - Najlepsza Muzyka

bottom of page