top of page

PIĄTEK NA LAF

Piątek, piąteczek, piątunio 😉 na LAF 

W czwartek na LAF-ie obejrzeliśmy m.in. poruszający chiński dramat „Żegnaj mój synu”, ciepły familijny film „Abe” w plenerowym Kinie Nocnym i dokument „Miejscy kowboje”.

Czym jest egzotyka dla Pawła Ziemilskiego? Czym zainspirował go Ken Loach? Jak powstawał film "Miejscy kowboje"?  O tym po projekcji filmu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówił nagradzany dokumentalista Paweł Ziemilski. Cała rozmowa jest dostępna na platformie internetowej:

 https://vod.laf.org.pl/extra/miejscy-kowboje-spotkanie-autorskie-z-pawlem-ziemilskim.

Na naszej platformie VoD możemy też obejrzeć krótki film LAF tv, w którym mieszkańcy Zwierzyńca, turyści i przyjaciele LAF mówią o akademii, tęsknocie za tradycyjnym wydaniem LAF i potrzebie spotkań. Ryszarda z wypożyczalni rowerów „Ryś”, Renatę z pubu „Mango” czy wieloletnią wolontariuszkę Karolinę można zobaczyć i posłuchać tu: 

https://vod.laf.org.pl/extra/telewizja-festiwalowa-laf-w-oczach-innych

W Internecie także kolejny fragment LAF tv, w którym Ryszard Jaźwiński przedstawia nie tylko filmowy program. Polecamy. 

A co w piątek na LAF?  

 

15:00 „Ojciec” reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov

17:00 „Zaginiona dziewczyna” reż. Kōji Fukada

20:00 „Ślimaki” reż. Grzegorz Szczepaniak 

KINO NOCNE 22:00 „Niebiańska zmiana”  reż. Márk Bodzsár

*****

15:00 „Ojciec” reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov 

Kruształowy Globus na MFF w Karlowych Warach; premiera niecaly miesiąc temu

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. 

Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. 

Kryształowy Globus na MFF w Karlowych Warach. Premiera w Polsce była niecały miesiąc temu.

 

17:00 „Zaginiona dziewczyna” reż. Kōji Fukada 

To japońsko-francuski dramat, którego bohaterką jest Ichiko pracująca jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki. Gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt, policja rozpoczyna śledztwo. Wkrótce podejrzenie pada na mężczyznę, który okazuje się krewnym Ichiko. Choć sprawa nie została jeszcze na dobre zbadana, wydaje się, że śledzący ją ludzie wydali już wyrok, a jego konsekwencje w poważny sposób mogą  dotknąć bohaterkę. Czy uda jej się dowieść prawdy?

20:00 „Ślimaki” reż. Grzegorz Szczepaniak

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale też podbijają Chiny i Japonie. Na fali popularności “złotego” ślimaczanego interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”. Dowcipny nagradzany dokument pokazywany jest w cyklu „Wajda School na LAF”.

 

KINO NOCNE w Zwierzyńcu 22:00 „Niebiańska zmiana” reż. Márk Bodzsár

Milan ma 20 lat i jest pół Serbem, pół Węgrem. W 1992 roku, po dwóch latach wojny dezerteruje z armii i ucieka z Jugosławii na Węgry. Dzięki ukończonym studiom medycznym dostaje pracę w pogotowiu w Budapeszcie. Pracuje jako pomocnik medyczny. Wkrótce orientuje się, że kierowca karetki i jeden z lekarzy pozwalają niektórym pacjentom umrzeć. Nielegalne eutanazje mają podłoże finansowe i są związane z biznesem pogrzebowym. Milan jest rozdarty, ponieważ potrzebuje pieniędzy, żeby ściągnąć do siebie narzeczoną z ogarniętego wojną Sarajewa. Czarna komedia o łowcach skór. Film nie miał jeszcze swojej polskiej premiery.

 

Od dziś (piątek, 14 sierpnia)  na vod.laf.org.pl można też zobaczyć takie filmy jak choćby choćby:  „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese), „Don Gilliam i olbrzymy” (z Terrym Gilliamem i Adamem Driverem) czy „Abe” o 12-latku odkrywającym pasję gotowania.

Szczegóły na vod.laf.org.pl.

Dobrych seansów!

plakat_ojciec.jpg
plakat_zaginiona-dziewczyna.jpg
plakat_zegnaj-moj-synu-2.jpg
bottom of page