top of page

Zwierzyniec - jeden z najważniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych położonych na Roztoczu. Od 23 lat to tutaj odbywa się Letnia Akademia Filmowa.

 

Miejscowość powstała w 1593 r. na terenie włości szczebrzeskiej, włączonej do ordynacji przez Jana Zamoyskiego. Utworzono tu wówczas zwierzyniec myśliwski, ogrodzony 30 kilometrowym parkanem oraz wybudowano okazały dwór modrzewiowy. Dało to początek i nazwę miejscowości. W wieku XVII Zamoyscy podejmowali wielu znakomitych, królewskich gości: Władysława IV, Jana Kazimierza, Michała Wiśniowieckiego.

 

To tutaj rozkwitła miłość Marii Kazimiery d'Arquien i Jana Sobieskiego. W latach 1741-47 Teresa i Tomasz Zamoyscy ufundowali jako votum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego syna kościół na wyspie znajdującej się na stawie uformowanym w poprzednim stuleciu przez jeńców tureckich i tatarskich.

 

Na początku XIX w. do Zwierzyńca przeniesiono Zarząd Ordynacji Zamoyskiej, co spowodowało intensywny rozwój miejscowości i powstanie kilku zakładów przemysłowych jak browar, fabryka wyrobów drzewnych i pierwsza w Polsce fabryka maszyn rolniczych.

   Miłośnicy pieszych wędrówek mogą zwiedzać miasto i okolice na kilku szlakach turystycznych RPN, zaś rowerzyści znajdą wiele oznakowanych i nieoznakowanych tras rowerowych.

 

   Istnieje też możliwość nauki jazdy konnej i przejażdżki bryczką lub rikszą. W upalne dni warto skorzystać z kąpieliska na stawach Echo i wypożyczalni sprzętu pływającego nad zalewem w Rudce lub spływu kajakowego po rzece Wieprz. W zimie czynna jest wypożyczalnia łyżew i nart, a strome stoki dostarczą narciarzom mocnych wrażeń. Zwierzyniec jest atrakcyjny przez cały rok.

 

Zwierzyniec - warto zobaczyć

  Zwierzyniec przez 350 lat związany był z Ordynacją Zamojską i właśnie materialne ślady po Ordynacji zaliczane są do najcenniejszych obiektów zabytkowych miasteczka. Koniecznie trzeba zobaczyć:

- barokowy kościół na wyspie z połowy XVIII w. Wystawiony przez rodzinę Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna Klemensa

- kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji z unikalną, stuletnią mapą dóbr Ordynacji (obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska)

- zabudowania 200 letniego browaru

- tzw. Pałac Plenipotenta z 1890 roku, obecnie siedziba Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego.

  Warto również rozejrzeć się po okolicach Zwierzyńca, by odkryć m.in.:

- dawną cerkiew z 1913 roku w Topólczy

- sieć wąwozów lessowych w okolicy Turzyńca i Topólczy

- kaplice i cmentarz ofiar pacyfikacji w Sochach

- przypominające żywe skanseny z roztoczańską tradycyjną zabudową wsie Turzyniec i dawny dwór w Obroczy (obecnie szkoła).

bottom of page