

O AKADEMII
22. LETNIA AKADEMIA FILMOWA W ZWIERZYŃCU
Drodzy LAFowicze, obiecaliśmy pierwszą partię zapowiedzi programowych. 23. odsłona Akademii będzie realizowana w formie stacjonarnej. Nie zabraknie stałych punktów LAF, takich jak „Klubowych karnet”, „Król LAF”, „W polskim obiektywie”, „Łukasz Maciejewski zaprasza…” czy „Strachy na LAFy”. Już dzisiaj dzielimy się z Wami szczegółowym programem niektórych cykli filmowych.
Na pierwszy zaprasza Paweł Aleksandrowicz, który przygotował przegląd „Archeologia kina” . To siedem znakomitych tytułów opatrzonych komentarzem specjalisty. Nie będzie to jedyna reprezentacja klasyki kina.
Serdecznie zapraszamy na przegląd mniej znanej twórczości Ingmara Bergmana. W cyklu „Faro 1979” pokażemy 16 tytułów Mistrza.
Ostatnim cyklem ze szczegółowym programem jest cykl „Strachy na LAFy”. To niesamowita okazja do zobaczenia 10 najlepszych, niekomercyjnych horrorów ostatnich dwóch lat.
Co jeszcze planujemy? Całkiem sporo. Aktualna sytuacja geopolityczna zainspirowała nas do dwóch cykli tematycznych. W bloku „Emigranci” zaproponujemy przegląd filmów o emigracji, a wśród nich pierwszy pokaz w Polsce najnowszego filmu w reżyserii Erika Poppe - „Utvandrarna”.
Drugi cykl „Ukraina z bliska” to propozycja mini przeglądu kina ukraińskiego, które nie trafiło do tej pory na polskie ekrany, a które "mówi" o tematach ważkich.
Kolejną naszą niespodzianką jest retrospektywa filmów reżysera i aktora Bertranda Mandico . Ten francuski eksperymentalny twórca, mimo oryginalnej twórczości, jest w naszym kraju wyjątkowo mało znany. Mało kto wie, że jedną z ról w jego filmie sci-fi „After Blue” zagrała Agata Buzek (jako Kate Bush). Film ten będzie można zobaczyć w ramach cyklu. Zaprezentujemy też nowe propozycje m.in. pokazywany premierowo na ubiegłorocznym Festiwalu w Locarno „Dead Flash”.
Kolejne szczegóły programowe już w połowie czerwca. Do końca czerwca znana będzie pełna lista filmów pokazywanych podczas festiwalu.
21. LETNIA AKADEMIA FILMOWA W ZWIERZYŃCU
W ubiegłym roku mieliśmy wyjątkową edycję festiwalu i obchodziliśmy jubileusz dwudziestolecia Akademii. Nikt z nas się nie spodziewał, że tak samo trzeba będzie zacząć wprowadzenie do 21. edycji wydarzenia. Ten rok również jest wyjątkowy, ale z powodu pandemii i tego jak wpływa na nasze życie.
Na rynek festiwalowy wpłynęła bardzo mocno. Nie chcieliśmy całkowicie rezygnować z organizacji LAF, więc zdecydowaliśmy się na wersję hybrydową. Zmniejszony budżet, ograniczona dostępność filmów oraz nasze możliwości techniczne to przeszkody, z którymi musimy się mierzyć tego lata, ale mamy nadzieję że uda nam się stworzyć skromniejszy, ale równie ciekawy program i zachować klimat Akademii. Projekcje plenerowe będą realizowane na terenie zabytkowego browaru w Zwierzyńcu. Dodatkowo ze Zwierzyńca będzie nadawać telewizja festiwalowa. Większość filmów będzie dostępna na naszej platformie, która pojawi się w sieci na początku sierpnia.
Mimo, że w innej formule, to nie zabraknie stałych punktów LAF - zapraszamy na Warsztaty Kultury Filmowej, prelekcje i spotkania z twórcami. Pojawią się coroczne cykle filmowe, takie jak "Filmy w sieci", "Klubowy karnet", "Strachy na LAF-y", "Król Lew" , "W polskim obiektywie" czy "Łukasz Maciejewski zaprasza". Przygotowaliśmy też cykle tematyczne, które od wielu lat są znakiem rozpoznawczym Akademii. W tym roku wybierzemy się w podróż do Skandynawii. Cykl "Ogień i woda" będzie okazją do zapoznania się z kilkoma nowościami m.in. z filmem "Nadzieja" , który zdobył Label Europa Cinemas na tegorocznym Berlinale ze Stellanem Skarsgårdem w roli głównej czy z rewelacją z festiwalu Sundance "Nie tak miało być". Standardowo już nasze filmowe szlaki powędrują do Niemiec i Francji, gdzie zaproponujemy widzom filmy z tych krajów, zarówno te nowsze, jak i reprezentujące starszą kinematografię.
Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie też odpowiedniej dawki klasyki. Skupimy się na kinematografii Claude Sautet'a, Davida Lyncha i krótkich metrażach Bustera Keatona. W cyklu "Strachy na LAF-y" zaprezentujemy kilkanaście filmów, które nie miały jeszcze premiery kinowej w Polsce. Oprócz najwyżej ocenianych horrorów tego roku ("Funhouse"), pokażemy też filmy pastiszowe przypominające takie kultowe produkcje jak "Mordercza opona" ("Killer sofa").
„Z list przebojów…” to z kolei propozycja skupiająca całkiem pokaźne grono filmów muzycznych – tych klasycznych, jak i nowości. Przedpremierowo obejrzymy w nim „La Bolduc” czy „Days of Power”.
Nowością będzie cykl „Wajda School na LAF”, w ramach którego zaprezentowane będą najciekawsze produkcje studentów i absolwentów szkoły.
A wszystko zacznie się projekcją wyjątkowego, przedpremierowego filmu – najnowszego obrazu Roya Anderssona znanego LAFowiczom z „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Film zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim MFF w Wenecji.
To nie jedyne pokazy przedpremierowe tegorocznej edycji. Na uwagę zasługują chociażby takie propozycje jak „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese); „Don Gilliam i olbrzymy” (z Terry Gilliamem znanym z Człowiek, który zabił Don Kichota i Adamem Driver’em); „Trash Fire” (najnowsza niszowa produkcja Richarda Bates’a Jr., która wygrała Boston Underground Film Festival), „Abe” (wyjątkowy, niezależny film z USA z hipnotyzującą muzyką w tle), „The Iron Orchard” ; „Świat według kota” czy „Ostatni król”.
Na zakończenie festiwalu zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu, który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na ostatnim Berlinale. „Złe baśnie” szybko ogłoszono rewelacją festiwalu.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa w swojej formule, ale nawet teraz staramy się nie rezygnować z edukacyjnych walorów Akademii. Szykujemy dla Państwa szereg warsztatów (prowadzonych przez znanych LAFowiczom specjalistów, takich jak Ryszard Jaźwiński, Piotr Kotowski, Zbigniew Masternak, Łukasz Maciejewski, pracownicy KinoSzkoły, współpracownicy Wajda School i.in.), prelekcji do filmów (Łukasz Maciejewski, Ryszard Jaźwiński, Piotr Kotowski, Joanna Trębowicz i.in.) i spotkań z twórcami (Łukasz Maciejewski, Ryszard Jaźwiński). Wszystkie będą do zobaczenia na platformie internetowej oraz na naszej stronie.
Zespół Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu
20. Letnia Akademia Filmowa
Ten rok jest wyjątkowy. Letnia Akademia Filmowa będzie obchodzić jubileusz dwudziestolecia. Przygotowaliśmy z tej okazji sporo nowości - nie tylko filmowych - które będziemy sukcesywnie ujawniać.
Pierwszy cykl tematyczny, a zarazem główny cykl filmowy Akademii jest przygotowywany przez Rektora festiwalu Piotra Kotowskiego.
ULICE PAMIĘCI - wielkomiejskie ulice jako przestrzeń do życia. Ich plątanina tworzy niekończący się labirynt, po którym poruszają się ludzie. Ulice są całym światem dla mieszkańców miejskiej dżungli. Dają schronienie, ale i przynoszą zagrożenie. To złożony mikrokosmos, wypełniony ludzkimi dramatami i emocjami. To bardzo znane hollywoodzkie propozycje, ale również mniej znane obrazy jak "Główna ulica" w reż. Juana Antonio Bardema, "Sklep przy głównej ulicy" w reż. Jana Kadara czy "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" w reż. Waltera Ruttmanna.
Kolejny cykl jest ukłonem w stronę reżysera. Reżyser, najważniejszy twórca filmu, najczęściej ukrywa się za opowiadanymi na ekranie historiami. Jest magiem w filmowej kuchni, który wyczarowuje osobne światy. W tym cyklu chcemy odwrócić kamerę i przyjrzeć się kulisom powstawania filmów. I odsłonić zarazem osobowość stojących za nimi genialnych autorów X Muzy. KAMERA NA REŻYSERA to prezentacja sylwetek takich twórców jak Woody Allen, Altman, Milos Forman, Peter Greenaway, Aleksandr Sokurow, Roman Polański, Ingmar Bergman, Luis Buñuel czy Michael Haneke. Rektor festiwalu przygotowuje dla Państwa najciekawszy zestaw.
Więzy krwi nie tylko łączą. Bywa, że bracia występują przeciwko sobie. W dziejach świata zapisane są takie historie, poczynając od Kaina i Abla. Ale najczęściej łączy braci wyjątkowa więź, oparta na poczuciu wspólnoty, lojalności, odpowiedzialności i poświeceniu. W cyklu BRACIA pokażemy m.in. "A rzeka płynie" w reż. Roberta Redforda czy "Good Morning, Babylon" w reż. Paolo i Vittorio Tavianich. To kolejna propozycja przygotowanie dla LAFowiczów przez Piotra Kotowskiego.
Nie zabraknie również ulubionego cyklu LAFowiczów, czyli ARCHEOLOGII KINA. Paweł Aleksandrowicz opracował przegląd pełen prawdziwych perełek (m.in. "The Bigamist", "My Name Is Julia Ross", "The Beast with Five Fingers", "City of the Dead", "Harakiri").
Archeologia kina to nie jedyne filmy z klasyki kina prezentowane podczas tegorocznej edycji. Zaprezentujemy też ciekawy zestaw filmów czeskich reprezentowany przez takie tytuły jak "Dobry wojak Szwejk" z 1956 roku, "Czarny Piotruś" Formana z 1963 roku czy też "Ikarię XB1" - czeskiego klasyka sci-fi z 1963 roku.
Nie próżnuje również Łukasz Maciejewski. Seanse w ramach cyklu ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA cieszyły się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza że czeka nas prawdziwa filmowa uczta. Do Zwierzyńca wybierają się m.in. Marian Dziędziel. Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Gabriela Muskała, Bartłomiej Topa, Bartosz Konopka, Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski, Maria Dębska, Barbara Kurzaj. To oczywiście jeszcze nie koniec. Wszyscy oni przyjadą ze znakomitymi propozycjami filmowymi.
W tym roku postanowiliśmy kontynuować również cykl STARCHY NA LAF-y, ale co nieco zmienimy jego formułę. Zamiast klasyków zaprezentujemy przedpremierowo najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat.
Zaprezentujemy też widzom sylwetkę ciekawego, islandzkiego reżysera BALDVINA ZOPHONIASSONA. W ramach retrospektywy twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu "Lof mér að falla".
Specjalną część programu przygotowuje dla Państwa wieloletni przyjaciel festiwalu Ryszard Jaźwiński, znany Państwu głównie z radiowej Trójki, gdzie do lat prowadzi kultową już audycję "Trójkowo Filmowo". Szczegóły poznamy już niebawem.
W ramach festiwalowych podróży proponujemy wycieczkę po kinematografii Izraela i Urugwaju. Będzie to okazja zarówno do przypomnienia sobie filmów, które już kiedyś gościły na naszych ekranach, jak i zobaczenia zupełnie w Polsce nieznanych, ale wartych uwagi propozycji filmowych.
W tym roku szykujemy dla Państwa dodatkową niespodziankę - wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprezentujemy Państwu najlepsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat. Podczas LAF odbędzie się bowiem pierwsza edycja wyjątkowego konkursu filmowego. Szczegóły ujawnimy wkrótce.
Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”). W tym roku będziemy kontynuować ideę kina "Król LAF", które nieodpłatnie prezentować będzie propozycje dla najmłodszych widzów. Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Szczegóły o zawartości programu LAF będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej i na Facebooku.
Zapraszamy.
Zespół Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu
19. Letnia Akademia Filmowa
Dopiero co obchodziliśmy osiemnastkę, za rok spotkamy się na jubileuszu dwudziestolecia. A póki co, między tymi dwoma słupami milowymi, przyjdzie nam w Zwierzyńcu zaliczyć kolejny, zwykły rocznik. No, może nie taki całkiem zwykły, zważywszy na poczet twórców filmowych, jaki podczas tegorocznej LAF chce zaprezentować na Roztoczu swoje filmy.
Twórcą, który ma na swoim koncie Oscara (za „Kolę”), jest Jan Svěrák. Otarł się zresztą o tę statuetkę już wcześniej, za swój pierwszy film, „Szkoła podstawowa”. W ubiegłym roku wszedł w Czechach na ekrany sequel tego pamiętnego debiutu – „Boso po ściernisku”. Oba filmy tworzą niejako ramę, która symbolicznie spina przebieg twórczej drogi jednego z liderów współczesnego, czeskiego kina.
W cyklu „Sławomir Grünberg. Człowiek z kamerą” przedstawimy sylwetkę polskiego dokumentalisty tworzącego głównie w USA. W swoich filmach konsekwentnie zajmuje się problemami współczesności, jak również budzącymi emocje epizodami z historii najnowszej.
Kolejny twórca, Adam Sikora, dał się poznać „z obu stron kamery”. Przede wszystkim jest wybitnym operatorem filmowym, zapraszanym do współpracy przez cieszących się uznaniem reżyserów. Od pewnego czasu próbuje swoich sił na polu reżyserii filmowej. I w tej właśnie roli zaprezentuje się w Zwierzyńcu.
Cykl „1968 - duch rewolty” dedykujemy pamiętnemu rokowi, który przyniósł pokoleniowy bunt przeciwko politycznym systemom i establishmentowi na całym świecie. Jego skutki dopuściły do głosu kontrkulturę, przeorały świadomość i obyczajowość młodego pokolenia.
Jako „Noblista na ekranie” wystąpi Bob Dylan. Autor i wykonawca kultowych songów, towarzyszących hipisowskiej generacji, miał też na swoim koncie przygody z kinem. Jako muzyk, aktor, reżyser i bohater filmowy. Bob Dylan czyli cztery w jednym.
Nowym pomysłem na afiszu LAF będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Znany krytyk filmowy wybierze swoje ulubione, polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami. Kulturalny dialog, pełen wzajemnego zrozumienia – gwarantowany.
Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Lubelski Festiwal Filmowy, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Szczegóły o zawartości programu LAF będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej i na Facebooku.
Rektor
Letniej Akademii Filmowej
Piotr Kotowski