top of page

JAK NAJDALEJ STĄD

Tytuł oryginalny: Jak najdalej stąd
Reżyseria: Piotr Domalewski
Produkcja: Irlandia / Polska 2020 
Czas trwania: 98 min
Cykl: Łukasz Maciejewski zaprasza

“NIGDY NIE PŁACZĘ”

 

    Sukces "Cichej nocy", debiutu Piotr Domalewskiego, nie był dziełem przypadku. Stała za nim przede wszystkim rzadka u młodych twórców decyzja, żeby nie tylko opowiadać filmem o świecie, ale też świadomość tego, o jakim świecie, czy o jakim wycinku tego świata, ma to być wypowiedź. Domalewski miał tę przewagę, że wiedział. (…)

    W "Cichej nocy", ale także we wcześniejszych, wielokrotnie nagradzanych etiudach, przyglądał się ludziom, sytuującym się wyraźnie poza szeroko rozumianym centrum, poza rzeczywistością wielkomiejską. Ta perspektywa wydaje mi się szalenie ważna również w "Jak najdalej stąd", niby tym razem jesteśmy w dużych miastach, ale bohaterom czujnie portretowanym przez Piotra Domalewskiego wcale nie wiedzie się lepiej. Muszą wykonać naprawdę wielki wysiłek, żeby zmienić los. Ale chcą tego, próbują. Bardzo się starają.

    Co powinna robić nastoletnia dziewczyna? Na przykład się buntować, może uczyć, może eksperymentować, bawić. Ola (utalentowana Zofia Stafiej), bohaterka "Jak najdalej stąd", musi być dorosła. Musi podejmować decyzje dorosłych, wejść w skórę dorosłych, ale przecież nie jest dorosła. Dlatego wierzga, zmaga się z tym, irytuje, ale w końcu udaje się jej osiągnąć więcej, niż można było podejrzewać. Nie zatraci nastoletniej wrażliwości, zyska dojrzałość – przyda się na gorsze lata.

    Tomasz Różycki, jeden z moich ulubionych poetów, pisał w tomiku "Kolonie": "W ten sposób istnieje świat, ponieważ to wszystko, co się na nim dzieje, dzieje się tylko dziecku, nic więcej nie mamy ponad własne dzieciństwo”.

    Nie mamy niczego więcej. Ale to ciężki balast. Dzieciństwo Oli: dom bez ojca, bo ojciec haruje w Irlandii, niewiele z tego mają, nie ma się czym chwalić, ojciec jest robolem, jest jeszcze zahukana matka, skupiona na opiece nad bratem z niepełnosprawnościami. Jakieś koleżanki, jakieś ciuchy, jakiś chłopak piszący, że chciałby zobaczyć Oli cycki. Ale ona nie jest w nastroju do pokazywania czegokolwiek, nie wpisuje się w schemat dzieciaków, mieszkających w swoim telefonie, nie ucieka w sferę, która pozwoliłaby lżej znosić obiektywnie przyciężkawą rzeczywistość. Ma swoje plany. Nie aż studia na razie, nie hajs zarabiany na TikToku czy innym gównie. Na razie chce zrobić prawko (jazdy), interesują ją samochody, może zaczepi się w zakładzie. Małe plany na swoją miarę, znamy takie marzenia od bohaterów najciekawszego społecznego kina brytyjskiego. Zna je również Piotr Domalewski. I potrafi je pokazywać.

    Różycki pisał: "nie mamy nic więcej ponad własne dzieciństwo". Tylko gdzie niby to dzieciństwo obnosić, skoro dziecko musi załatwić sprawy dorosłych? Ola rusza do Irlandii, żeby ściągnąć ojca, albo to, co po nim zostało. Musi posprzątać, pozamiatać, wypucować ślad po ojcu. Ocalić ojca dla siebie. To częsty motyw w kinie. Ojciec i córka, ojciec i dziecko – u Domalewskiego jest jednak inaczej. Olę poznajemy poprzez ojca, tęsknotę za ojcem, ale tego ojca już nie ma. Nie będzie. Niewidzialny tato i stająca wobec niego w opozycji córka, z wolna pokonująca, chociaż to bardzo trudne, kolejne etapy zrozumienia decyzji człowieka, którego właściwie nie znała.

    Piotr Sobociński, jeden z największych talentów sztuki operatorskiej, we współpracy z reżyserem, kreuje świat równoległy do tego, który znaliśmy z "Cichej nocy". Żeby użyć ułatwiającego szlak interpretacyjny klucza kolorystycznego, debiutancki film Piotra Domalewskiego to była noc, roziskrzona czerń, światełko nadziei – w tunelu, czyli w nas; w "Jak najdalej stąd" Polska jest jak Irlandia, nie zaglądamy do modnych, zadbanych miejsc, bo tam Ola i jej podobne dziewczyny również rzadko zaglądają. Codzienność jest dla nich wysiłkiem. Kruszącym się tynkiem, łuszczącymi włosami, spierzchniętymi wargami, popękanym ekranem telefonu komórkowego. A gdyby znowu trzeba było opisać ten nowy świat kolorami, malarsko, to Sobociński maluje "Jak najdalej stąd" na niebiesko, stalowo, granatowo. Takie kolory pozostają mi w głowie. Jest taka barwa, używana chyba w budowlance, błękit pruski. Mało tam błękitu, przewaga przygaszeń, przyczernień, zasmuceń.

    Świat "Jak najdalej stąd" to właśnie błękit pruski. Ale i nadzieja na rozjaśnienie, na słońce. "Czekam na wiatr, co rozgoni / ciemne skłębione zasłony / stanę wtedy na "RAZ!" / ze słońcem twarzą w twarz". Słońce z ponadczasowego hitu Maanamu nie służy mi jedynie jako wygodny szlagwort. Ma głębsze znaczenie. W "Jak najdalej stąd" wychodzi nawet wtedy, gdy go nie widać. I nie jest piosenkowym banałem. Ma swój ciężar, ma głębię. To słońce w ludziach, których spotyka w Irlandii Ola.

    I w tym właśnie mieści się prawdziwy charakter pisma Piotra Domalewskiego, istota jego kina, to, o czym chce nam opowiadać. Pokazując poranioną rzeczywistość, udowadnia, że plaster to ludzie. Dramaturgicznie wygodniej, a z punktu widzenia filmu, fotogeniczniej, byłoby pokazać w "Jak najdalej stąd" gogolowskie mordy stające wobec Oli z grymasem negacji, albo znudzenia. Tacy bohaterowie nie interesują jednak twórcy "Cichej nocy". W jego kinie ludzie są po prostu różni, również – co bardzo rzadkie w kinie współczesnym – dobrzy. Patrzyłem na te, świetnie zresztą zagrane, profile, z podziwem i z zaskoczeniem. Oli chcą pomagać, dlatego ona pomaga. Do Oli wyciągają ręce, dlatego ona nie chowa ich do kieszeni. "Nigdy nie płaczę" – anglojęzyczny, świetny tytuł filmu brzmi "I never cry" – a jednak łzy się pojawiają. Niekoniecznie Oli.

    W tomiku "Księga obrazów", w wierszu "Ostatni raz przychodzi", Tomasz Różycki pisał: "Ciemność jest normą, a światło wysiłkiem". O tym właśnie jest "Jak najdalej stad". O wysiłku, wysiłku bez spektakularnych efektów, wkładanym codziennie w to, żeby było choć trochę jaśniej.

 

Łukasz Maciejewski, ONET.PL

ZOBACZ ZWIASTUN >>
jak najdalej stąd.jpg
bottom of page