top of page
  • "Rzymianka"/" La Romana" / "Woman of Rome" 

- reż. Luigi Zampa 

Włochy, Francja 1954, 104’

 

Rzym, lata trzydzieste XX wieku. Adriana, młoda modelka z ubogiej rodziny w skutek nieszczęśliwego romansu zostaje prostytutką. Poznaje młodego partyzanta Mino, który pragnie ją wykupić i zwrócić wolność. Zostaje jednak aresztowany przez policję za antyfaszystowską konspirację i poddany intensywnemu śledztwu.

 

Nagrody i festiwale

Wenecja

  • "Kiedy nadejdzie wrzesień"/” Come September”

- reż. Robert Mulligan

USA 1961, 112’

Akcja swawolnej, choć uroczej komedii romantycznej z udziałem Rocka Hudsona i pełnej temperamentu Giny Lollobrigidy toczy się na tle malowniczej włoskiej riwiery. Co roku, we wrześniu, bogaty nowojorski biznesmen (Hudson) udaje się do willi we Włoszech, by w towarzystwie ukochanej z Rzymu (Lollobrigida) spędzić przyjemnie urlop. Nieoczekiwany przyjazd Amerykanina obfituje w niespodzianki: podczas jego nieobecności luksusowy dom zamienia się w hotel, a w dodatku gości w nim obecnie grupa roztrzepanych amerykańskich dziewcząt. Dołącza do nich kilku amerykańskich studentów, którym dziewczęta od razu wpadają w oko. Zdesperowany właściciel posesji podejmuje ostatnią próbę opanowania sytuacji, lecz kończy się to wielką porażką i wyjazdem ukochanej. Wszystko wydaje się stracone do chwili, gdy... obmyśla on własny plan.

Nagrody i festiwale

Złoty Glob - Najlepszy Aktor

USA 1965, 105’

Cyrkowy akrobata Mike Ribble (Burt Lancaster) zaprzestaje występów po nieszczęśliwym wypadku, który ma miejsce podczas wykonywania niebezpiecznego manewru potrójnego salta. Ribble należy do szóstki szczęśliwców, którym udała się ta sztuczka. Gdy do jego trupy dołącza młody i zuchwały Tino Orsini (Tony Curtis), Mike postanawia wziąć go pod swoje skrzydła. Ma nadzieję, że dzięki rygorystycznym treningom będzie on w stanie powtórzyć karkołomny wyczyn. W relacje dwóch mężczyzn miesza się jednak Lola (Gina Lollobrigida). Manipulując ich uczuciami, stara się zadbać o własną karierę.

 

Nagrody i festiwale

Berlinale - Najlepszy Aktor, Nagroda Publiczności

USA, Wielka Brytania, Włochy 1953, 99’

Humphrey Bogart, wraz z towarzyszącą mu grupą kanciarzy, wypływa z małego portu na Morzu Śródziemnym, kierując się w stronę wybrzeża Afryki. Śledząc zawikłaną intrygę, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, jesteśmy świadkami wzajemnych podchodów grupy oszustów, z których każdy stara się jako pierwszy położyć rękę na bogatych złożach uranu.

trapez.jpeg
pobij_diabla.jpg
bottom of page