top of page

DZIEŃ I NOC

Tytuł oryginalny: Dzień i Noc
Reżyseria: Łukasz Machowski, Katarzyna Machałek
Produkcja: Polska 2021

Czas trwania: 89 min
Cykl: Prosto z Roztocza

(...) „Dzień i Noc” to  przeplatające się opowieści o sile kobiet i życiu blisko natury, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Film przywołuje pamięć zbiorową najstarszego pokolenia kobiet z Roztocza. Wskrzesza i uwiecznia obrzędy, pieśni, magię i folklor świata, który nieubłaganie odchodzi w przeszłość, a o istnieniu którego nie można zapomnieć.

Reżyserami filmu są pochodząca z Biłgoraja Katarzyna Machałek oraz Łukasz Machowski. Para od lat mieszka w Londynie i realizuje filmy na całym świcie w tym w Chinach, Finlandii, Nowym Jorku. Są laureatami licznych nagród filmowych. 

    „Dzień i Noc” posiada nowatorską strukturę narracyjną, jest połączeniem dziejącego się współcześnie dokumentu obserwacyjnego oraz filmu fabularnego, którego akcja przenosi nas na roztoczańską wieś w 1959 roku. 

    W filmie wystąpili Sandra Korzeniak, laureatka Paszportu Polityki i muza legendarnego reżysera teatralnego Krystiana Lupy oraz Stefan Szmidt. 

    Muzykę do „Dzień i Noc” skomponował pochodzący z Wenezueli Nascuy Linares, którego wcześniejszy film „W objęciach węża” był nominowany do Oscara. 

Kompozytor wykorzystał biały śpiew kobiet z Zespołu Śpiewaczy z Rudy Solskiej i połączył go z przestrzennymi kompozycjami wykonanymi na specjalnie zbudowanym do filmu instrumencie.

    – „Dzień i Noc” to mozaikowy portret kobiet z Roztocza. Opowiada o ich bliskości i przyjaźni, która przetrwała dekady. Oddaje cześć kobietom, które uciekały od trosk życia codziennego aby śpiewać.  Szukały własnej tożsamości, łączyły się w grupy, w środku były dzikie i pełne pasji. Praktykowały obrzędy magiczne swoich babek takie jak wylewanie wosku czy okadzanie zasuszonymi roślinami. Były silne i solidarne. – mówi reżyserka Katarzyna Machałek.

    Zdjęcia w całości zostały nakręcone na terenie województwa lubelskiego, w tym w Aleksandrowie, Obszy, Puszczy Solskiej, rezerwacie przyrody Obary, Rudzie Zagrody, Zastawiu, Guciowie, Zaburzu. 

 

LAJF - magazyn lubelski

ZOBACZ ZWIASTUN >>
dzień i noc_photo 3 .jpg
bottom of page